Teorie barev v interiéru
Zařizujete si nový být nebo provádíte rekonstrukci toho starého? Či byste si prostě jen rádi nově vymalovali a pořídili pár nových doplňků pro oživení? Máte dvě možnosti - buď se obrátit na odborníky, nebo si vytvořit svůj vlastní návrh. Pokud máte dostatek času, odhodlání a hlavně chuti vyzkoušet něco nového, máme pro Vás několik tipů, které by při barevném tónování interiéru neměly ujít Vaší pozornosti.
Základem je neutrální barva
Znáte to. Už pár let toužíte po sytě červené nebo extravagantně fialové pohovce. Pak si ji ale představíte ve svém zeleně vymalovaném obýváku pod oranžovým lustrem a rázem Vás ta touha přejde. O barvách se zkrátka musí přemýšlet.
Začněte tím, že si svou vysněnou barvu představíte buď na zdi, nebo na nějakém doplňku. Varianta, která Vám více vyhovuje, bude Vaším odrazovým můstkem.
V bytovém designu platí obecné pravidlo, že pro větší plochy volíme neutrální, světlejší odstíny, zatímco výrazné, sytější barvy patří na doplňky. Tento přístup umožňuje obměnit barevné akcenty, když se Vám po určité době už omrzí. Přeci jen je jednodušší vyměnit polštářky a závěsy, než obývákovou stěnu. Nemluvě o nové výmalbě celé místnosti. Nic tedy nezkazíte, pokud jako základní odstín použijete neutrální šedou, béžovou či krémovou. Tyto barvy působí uklidňujícím dojmem a dobře se dlouhodobě snáší. Podobně nadčasová je samozřejmě i bílá. U ní si jen musíte dát pozor, aby v kombinaci s doplňkovou či kontrastní barvou nepůsobila příliš tvrdě a neosobně.
Šedý interiér s jarní zelenou toskánskou krajinou
Nezapomeňte na světlo
Není žádným tajemstvím, že světlo si dokáže pořádně pohrát s naším vnímáním barev a prostoru. Vaše vysněná barva bude vypadat jinak ve vzdušné, prosvětlené místnosti, a jinak v tmavém pokoji. Kupříkladu modrá může v závislosti na poskytnutém světle působit nevtíravě pozitivně, vesele a energicky, příjemným uklidňujícím dojmem nebo ponuře až depresivně. Při výběru barev je tedy nutno brát v potaz nejen Vaše preference, ale i prostor a světlo. V praxi platí, že světlá barva prostor opticky zvětší, zatímco tmavá ho zmenší. Máte-li k dispozici větší, prosvětlenou místnost, nebojte se sytých, výrazných a tmavších barev. Pomůžou dodat interiéru potřebnou hloubku a uzemnit ho. Zároveň jimi skvěle vymezíte konkrétní prostor ve větší místnosti. Naopak, pokud zařizujete menší a ještě k tomu tmavší pokoj, volte světlejší barvy a s těmi tmavšími, extravagantnějšími se spokojte v doplňcích.
Podle barvy poznáš člověka
Konečně se dostáváme k Vaší vysněné barvě. Ať už je to zelená, červená, modrá či žlutá, musí se dobře doplňovat s neutrálním odstínem. Tak například modrá skvěle vynikne společně s krémově bílou, žlutá zase s šedou. Skutečnou sázkou na jistotu je pak zelená, která sama o sobě velice dobře funguje jako podkladová barva.
Teplé a hřejivé tóny skotské krajiny na modré stěně
Hlavní barvou je ta, která upoutá Váš zrak v okamžiku, kdy vstoupíte do místnosti. Určuje náladu celého interiéru a mnohdy hodně vypovídá o jeho majiteli. Můžete ji umístit na stěnu, koberec, čalounění, závěsy, nábytek. Jen dejte pozor, v případě výrazných barev platí, že méně je někdy více. Ani milovník červené by se asi necítil dobře, kdyby na něj tato barva křičela doslova z každého koutu.
Pokud se nemůžete rozhodnout mezi dvěma oblíbenými odstíny, nebojte se použít je oba. Vždyť kdo tvrdí, že výrazná barva smí být v interiéru jen jedna? Jen si dejte pozor, aby obě barvy spolu buď harmonicky ladily (např. modrá se zelenou), nebo aby naopak vytvářely zajímavý kontrast (např. modrá se žlutou, zelená s růžovou). Každopádně nejspíše zjistíte, že kontrastní kombinování barev vyžaduje určitou zručnost a velkou dávku citu. Navíc některé kombinace zkrátka nejsou pro každého.
Barevný akcent na závěr
Výborně. Máte neutrální barvu, která nechá vyniknout jedné či dvěma převládajícím barvám, kvůli kterým toto vše podstupujete. Ještě se Vám to nezdá ono? Přesně tak, stále tomu něco chybí – rafinované barevné akcenty! Uplatní se v podobě doplňků, jako jsou dekorace, polštářky a obrazy. Promýšlejte je až v úplném závěru. Celému interiéru dodají šmrnc a jedinečnou osobitost. Nebojte se sezónních barev, jako je fialová či oranžová, nebo naopak zvolte černobílou klasiku. Vždyť to je výhoda doplňků – můžete je měnit podle nálady!